Polskie Radio Dzieciom

5. urodziny Polskiego Radia Dzieciom pełne atrakcji. #Zostańwdomu ...

Witajcie Kochani! Dzisiaj kolejny post z serii Polskie Radio Dzieciom, w którym mamy dla was propozycje ciekawych audycji radiowych. Zapraszamy!


Polskie Radio Dzieciom




TEATR WYOBRAŹNI

Dlaczego dziecko powinno słuchać radia?

Dzisiaj podzielę się z Wami tym, o czym dowiedziałam się z artykułu gazety „Nasz Dziennik” z dnia 6 maja 2020 roku, pt. „Teatr wyobraźni”.

We współczesnym świecie, gdzie mamy nieograniczone możliwości korzystania z telewizji, komputera, smartfonów z dostępem do internetu, świat stoi otworem.

Ale czy długotrwałe korzystanie z tych urządzeń jest zdrowe? Czy korzystnie wpływa na nasz rozwój? W tym artykule pedagog i medioznawca Małgorzata Więczkowska pokazuje, jak istotne w rozwoju psychicznym dziecka jest... słuchanie audycji radiowych. To zupełnie zaskakujące, że tylko poprzez słuchanie kształtuje się tak wiele sfer. „Dzięki twórczym oddziaływaniom słuchowisk rozwija się wyobraźnia przestrzenna, plastyczna, ruchowa, a nawet kolorystyczna i muzyczna” – czytamy w artykule.

Stymulacja rozwoju.

Radio ma ogromny wpływ na rozwój myślenia dzieci. Kluczowy jest tutaj język – pełen skrótów myślowych, pojęć ogólnych, symboli, porównań. Treści słowne są logiczne, krótkie, powszechnie zrozumiałe. Pomaga to wyraźnie rozwojowi mowy i poszerzeniu słownictwa o nowe zwroty językowe. Audycje i słuchowiska radiowe sprzyjają ponadto kształtowaniu postaw społecznych i moralnych dzieci, ponieważ dostarczają one przeżyć emocjonalnych, ukazują pozytywnych bohaterów, zabawę dzieci i pracę ludzi dorosłych, a ponadto uczą poszanowania własności społecznej i właściwych relacji w grupie rówieśniczej.

W czasie słuchania audycji dzieci czują się zaproszone do pomocy bohaterom pozytywnym i do przeszkadzania ich nieprzyjaciołom. Aktywność ta nie zanika po skończonej audycji. Znajduje ona ujście w odtwarzaniu akcji, w zabawach.

Wychowanie krytycznego odbiorcy.

Zainteresowanie dziecka audycjami radiowymi może być bodźcem do kształtowania świadomego i krytycznego odbiorcy. Ten swoisty kontakt ze słowem mówionym i muzyką przyczynia się do rozwijania twórczego myślenia, wyobraźni i postaw społeczno-moralnych odbiorcy. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do kontaktu z radiem od najmłodszych lat.

Badania pokazują, że 70 proc. czasu, jakim dysponujemy poza snem, przeznaczamy na porozumiewanie się na różne sposoby. Z tego 11 proc. przypada na pisanie, 15 proc. na czytanie, 32 proc. na mówienie i 42-57 proc. na słuchanie.

Współczesne radio można porównać do wielkiego okna na świat, przez które, nie opuszczając ścian swojego domu, możemy usłyszeć innych ludzi, inne języki, czy dowiedzieć się o nowych wydarzeniach w kraju i na świecie, szczególnie dzisiaj w dobie epidemii koronowirusa.

Tak więc zapraszam! 

Kolejna propozycja

Wejdź w link lub skopiuj go do przeglądarki internetowej https://www.polskieradio.pl/18
Wybierz z paska „DZIECI”, następnie „AUDYCJE”, a potem „MUZYKA”.

Polecam ciekawą audycję:

„Muzyczne podróże”

O AUDYCJI
PON. - PT. GODZ. 10.00 - 11.00

To okazja do wsłuchania się w otaczające nas dźwięki. To przygoda, podczas której poznajemy świat, dalekie kraje oraz ich zwyczaje, kulturę, muzykę i typowe dla danego regionu instrumenty.

Poznajemy zawody związane z muzyką, gatunki muzyczne oraz sylwetki wielkich kompozytorów. 
A także znane gwiazdy i młodych artystów.

Swobodnie przemieszczamy się w czasie, w poszukiwaniu ciekawych odgłosów, ponieważ każdy powód jest dobry by rozpocząć wspaniałą, pełną przygód, muzyczną podroż. W audycji prowadzimy dla Was warsztat emisji głosu, lekcję oddychania oraz kącik "Śpiewaj z nami". A jeśli lubicie zagadki - to czeka tu na Was codziennie dźwiękowe pytanie.

To co... wyruszamy? "Otwórzcie" szeroko uszy! Tak, tak - uszy, bo zamieniamy się w słuch!
A może lubicie śpiewać? Będzie ku temu okazja!
Szykujcie swoje muzyczne globusy i bądźcie gotowi do drogi!
"Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-11:00.

Zaprasza Daria Druzgała

Polecam odcinki:

Serdecznie polecam!😀
Izabela Drabik

Opracowanie graficzne Marta Ch.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krzyżówki

Lampiony ze słoika

Zapraszamy do Filharmonii Śląskiej