Polskie Radio Dzieciom

Dzień Matki w Polskim Radiu Dzieciom – Qlturka.pl Dziecko i kultura
Witajcie Kochani!😀 Dzisiaj kolejna propozycja interesujących audycji radiowych. Zapraszamy!

Polskie Radio dzieciom


Kolejna propozycja 

Wejdź w link lub skopiuj go do przeglądarki internetowej https://www.polskieradio.pl/18
Wybierz z paska „DZIECI”, następnie „AUDYCJE”, a potem „KULTURA”.
Polecam kolejne ciekawe odcinki audycji: „Kulturoteka”.https://www.polskieradio.pl/18/5583


O AUDYCJI
KULTUROTEKA
NDZ. GODZ. 17.00 - 18.00

To program dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Co tydzień, w każdą niedzielę od godziny 17-tej wywiady, relacje oraz nowości wydawnicze. Do dziecięco-młodzieżowego świata ciekawostek owianych kulturą zaprasza Martyna Chuderska/

Polecam kolejne ciekawe odcinki audycji: „Kulturoteka”:

Hebrajski z Miśkiem, zajęcia z Sidneyem czyli Moadon online

Kiedy myślimy o miejscu na mapie Warszawy, dzięki któremu możemy poznać kulturę żydowską, najczęściej przychodzi nam do głowy Muzeum Polin. Ale okazuje się, że w stolicy jest jeszcze Centrum Społeczności Żydowskiej.

To miejsce, gdzie można poznać żydowską kulturę, a także samemu ją współtworzyć. Dziś w audycji "Kulturoteka" Martyna Chuderska wraz ze swoim gościem, zaprosiła słuchaczy do zapoznania się z inicjatywami tego centrum. - Centrum, to miejsce spotkań, do którego trafiłem w sumie za karę - powiedział Michał Kos, animator Centrum. Dodał, że w przeszłości jego mama siłą wysłała go na kolonie organizowane przez tę instytucję. Tam poznał wielu przyjaciół i swoją późniejszą żonę.
Tam też pracuje do dziś. W "Kulturotece" opowiedział o inicjatywach realizowanych w Centrum obecnie.

W audycji nie zabrakło także rozmów o ptakach, zwierzętach i ważnej dla juzaizmu księdze Torze. Zalicza się do niej Pięcioksiąg. Jest to pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu. Poznaliśmy również trudne hebrajskie słowa, które pojawiły się w tej opowieści. Język hebrajski nie jest taki trudny.

Posłuchaj rozmowy z Mikołajem Kosem z Centrum Społeczności Żydowskiej
https://www.polskieradio.pl/18/5583/Artykul/2518335,Hebrajski-z-Miskiem-zajecia-z-Sidneyem-czyli-Moadon-online


Masz prawo być twórcą!

Pomysł, idea, inspiracja, swoboda, czasem są takie chwile, kiedy pomysł, który przyjdzie nam do głowy tak nam tę głowę zaprzątnie, że nie ma rady, koniecznie musimy go zrealizować. Jak przekonują autorzy kampanii "Jesteś twórcą - masz prawo", tworzyć i liczyć na ochronę swoich pomysłów może każdy.

Rozmawiając w "Kulturotece" z dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Danielem Cichym staraliśmy się odczarować prawnicze znaczenie słów takich jak sztuka, utwór, plagiat czy proces twórczy. Zastanawialiśmy się także nad tym, czym jest dzieło i kim jest twórca.

Masz prawo być twórcą! Rozmowa z Danielem Cichym, dyrektorem PWM https://www.polskieradio.pl/18/5583/Artykul/2514662,Masz-prawo-byc-tworca

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!


W "Kulturotece" rozmowa z autorką książki "Pracownia Aurory"

W "Kulturotece" rozmowa o książce w której mowa o tym, że dlaczego warto wyjść z domu nawet w ponury i deszczowy dzień oraz o tym, co może się wydarzyć, kiedy oderwiemy wzrok od ekranu i spojrzymy w oczy drugiego człowieka. Gościem Martyny Chudesrskiej była autorka "Pracowni Aurory" Roksana Jędrzejewska.

Pracownia Aurory. Fragment rozkładówki

Aurora wybiera się na emeryturę. Całe życie poświęciła naprawianiu złamanych serc, a teraz czuje się niepotrzebna. Są książki którą się przytula, które zabiera się ze sobą w różne miejsca, do których sięga się wiele razy. W "Kulturotece" Martyna Chuderska rozmawiała o "Pracowni Aurory", książce, którą czytać można wielokrotnie.

Skąd wzięła się Aurora? - Moi bohaterowie sami do mnie przychodzą i to oni mnie znają szybciej niż ja ich. Aurora przyszła do mnie pod postacią bardzo rzeczywistej pani. Nazywano ją osobą z talentem do łatania ludzkich serc, która ma dom zawsze otwarty dla ludzi potrzebujących pomocy - powiedziała Roksana Jędrzejewska-Wróbel, gość "Kulturoteki". - To historia zasłyszana. Nie znam nawet imienia tej pani bo pisarz, to taki książki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o tajemnicy książkowych bohaterów i warsztacie pisarza. I oczywiście o tym tajemniczym miejscu gdzie łata się złamane serca.

Posłuchaj rozmowy z Roksaną Jędrzejewską, autorką "Pracowni Aurory" https://www.polskieradio.pl/18/5583/Artykul/2508972,W-Kulturotece-rozmowa-z-autorka-ksiazki-Pracownia-Aurory


Pracownia Aurory | Księgarnia Bullerbyn



"Kulturoteka". Jak opowiadać dzieciom o patriotyzmie?
Książek dla dzieci o tematyce patriotycznej nie jest wcale tak dużo. Te, które są nawiązują często do polskich symboli i świąt narodowych. Trzeciego dnia maja, w Dniu Konstytucji, w "Kulturotece” zaglądamy dziś do tych, naszym zdaniem, najciekawszych. “Kto ty jesteś” Joanny Olech, "Jaki znak twój" Michała Rusinka, albo "Nasza paczka i niepodległość" Zofii Staneckiej.

Autorka "Naszej paczki…" opowiedziała w "Kulturotece" w jaki sposób pisać książki, żeby interesująco opowiedzieć dzieciom o trudnej polskiej historii. - Trzeba przybliżać duże sprawy, na przykładzie tych mniejszych - radzi autorka i tłumaczy, że pisząc książki stara się sama zrozumieć to, o czym pisze. - Jeśli sama zrozumiem co to znaczy np. święto pracy, co jest jego istotą. Jeśli ja to zrozumiem, łatwiej jest mi wtedy wyjaśnić to czytelnikom. W audycji zajrzeliśmy też do szczecińskiej Filharmonii, żeby zorientować się co oferuje młodym melomanom online. Wysłuchaliśmy fragmentów warsztatów dla młodszych dzieci "Donuta taktuje", czy "Raniutto online - pięciolinia pana Mozarta”. Zapraszamy do wysłuchania "załączonej audycji".

Filharmonia Szczecin - Edu Virtuoso online

Rozmowa z dyrektor Filharmonii Szczecin, Dorotą Serwą o artystycznym programie on-line. https://www.polskieradio.pl/18/5583/Artykul/2503596,Kulturoteka-Jak-opowiadac-dzieciom-o-patriotyzmie


"Gramy dla Groteski"

Krakowski teatr Groteska już w marcu bieżącego roku, swoją aktywność przeniósł do internetu. Proponując dzieciom codzienne spotkania ze sztuką, aktorzy teatru wraz ze swoimi dziećmi, uczyli wszystkich chętnych jak poprawnie mówić i ruszać się na scenie, jak zrobić domowy teatr i jak zbudować w warunkach domowej kwarantanny, kolorowe marionetki i pacynki.

W audycji "Kulturoteka" opowiedzieli jak się zabrać za tworzenie takiego spektaklu. Przygotowanie go może być prawdziwą przyjemnością dla całej rodziny! Zapraszamy do wysłuchania audycji.



"Ale Kosmos!..." Bodzio i Pulpet zapraszają do nowej przygody

"Ale Kosmos: To znowu Bodzio i Pulpet" to nowa propozycja dla dzieci. Obcy którego teraz Bodzio i Pulpet spotykają, nie przypomina tym razem paprotki i mieszka w szkolnej śniadanówce, którą Bodzio nosi w plecaku. Autorem książki jest Grzegorz Kasdepke, gość Martyny Chuderskiej w Polskim Radiu Dzieciom.

Czy autor książki marzył kiedyś o podróży w kosmos? Czy, jak był dzieckiem, lubił zadawać dużo pytań? I z jakiego powodu dostał dwóję z wypracowania z polskiego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Grzegorzem Kasdepke.

Rozmowa z Grzegorzem Kasdepke o książce "Ale kosmos" 
Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet - Grzegorz Kasdepke,&nbsp ...



Serdecznie polecam!
Izabela D.


Opracowanie graficzne Marta Ch.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krzyżówki

Lampiony ze słoika