Polskie Radio Dzieciom

Witajcie Kochani!😀 Zapraszam Was w ostatnią w tym roku szkolnym podróż do …
Polskie Radio Dzieciom
Mam nadzieję, że pozostaniesz wiernym słuchaczem Polskiego Radia Dzieciom ;)
Moje propozycje:
Studio koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Jest unikatowym studiem nagraniowym w tej części Europy. Obok Filharmonii Narodowej to najważniejsza sala koncertowa Warszawy. Dzięki niezwykłym warunkom akustycznym jest doskonałe do nagrywania muzyki poważnej, orkiestr, chórów, zespołów kameralnych.
W studiu odbywają się zarówno koncerty muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, ludowej, festiwale i konkursy muzyczne. Wiele z nich jest rejestrowana i transmitowana do innych radiofonii zagranicznych. Stanowią one istotny wkład Polskiego Radia w sezon koncertowy Europejskiej Unii Radiowej. Studio PR im. Władysława Szpilmana znajduje się w głównym gmachu Polskiego Radia (al. Niepodległości 77/85). To tu odbywają się m.in. popularna audycja Programu 2 PR „Five o’clock” oraz koncerty z cyklu „Muzyczna Scena Tradycji”.
"Nasze życie jest nierozłączne z muzyką"
- Muzyka to dla nas nie tylko praca. Ona jest jedną z najważniejszych części naszego życia – mówiła wiolonczelistka Katarzyna Polonek, która wraz z mężem wystąpiła w audycji "Five o'clock".
Gośćmi Dwójki byli skrzypek Krzysztof Polonek, wiolonczelistka Katarzyna Polonek oraz pianista Marcin Sikorski.
- Wspólne zamiłowanie do muzyki, praca, wspólne granie dają nam możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Uwagi czy rady motywują do tego, by być coraz lepszym w tym, co się robi, by jeszcze lepiej grać. To wspólne tworzenie lepszej całości – powiedział Krzysztof Polonek.
Krzysztof Polonek jest skrzypkiem Berlińskich Filharmoników, a jego żona, wiolonczelistka Katarzyna Polonek i pianista Marcin Sikorski są wykładowcami Akademii Muzycznej w Poznaniu. To oczywiście tylko część zawodowych aktywności naszych gości. Najważniejsza jest dla niej muzyka kameralna i jej poświęcają każdą wolną chwilę.
Zapraszam do wysłuchania pięknego koncertu: https://www.polskieradio.pl/8/2039/Artykul/2033892,Nasze-zycie-jest-nierozlaczne-z-muzyka
Kolejna propozycja
Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym
- To na pewno podniesienie prestiżu muzeum - podkreślała w Dwójce Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, komentując wielką zmianę, jaka czeka zakopiańską placówkę. Jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
Chałupa Gąsieniców Sobczaków w Zakopanem - pierwsza filia, którą Muzeum Tatrzańskie otwiera po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa oraz po przeprowadzonych pracach remontowo-budowlanych.

Foto: PAP/Grzegorz Momot
POSŁUCHAJ
Rozmowa z Anną Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
.jpg)
Dobre wzorce opieki nad dziedzictwem. Konkurs "Zabytek zadbany"
- Pomysł, żebyśmy zostali muzeum o statusie narodowym, wyszedł od marszałka województwa małopolskiego pana Witolda Kozłowskiego – mówiła Anna Wende-Surmiak. – Od wielu lat ta myśl krążyła również tutaj, w muzeum. Zbiory Muzeum Tatrzańskiego bowiem, jego działalność znacznie wykracza poza region. Wszyscy wiemy, jaką rolę odegrało Zakopane w historii kultury polskiej.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem dotychczas jest prowadzone przez samorząd województwa małopolskiego. Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego będzie instytucją współprowadzoną przez MKiDN.
Wicepremier Piotr Gliński swoją decyzję ogłosił 13 czerwca przed dawną gestapowską "Katownią Podhala", w której do 2023 r. Muzeum Tatrzańskie stworzy, we współpracy z miastem Zakopane oraz Stowarzyszeniem Muzeum Walki i Męczeństwa Palace, muzeum poświęcone martyrologii Podhala w czasie wojny.
Polecam Izabela D.
Opracowanie graficzne Marta Ch.
Komentarze
Prześlij komentarz